Connect with us

Aktualitet

Dy jave “ankth” / Ja emrat qe pritet të jenë në listën e PD Shkodër

Published

on

Kur na ndajnë ende edhe dy javë nga afati përfundimtar për regjistrimin e kandidatëve për zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit, në Partinë Demokratike të Shkodrës ka ankth dhe pritje.

Por burime për eetimes bëjnë më dije se tashmë në tryezën e kryedemokratit Basha, është skalitur një pjesë e listës së kandidatëve për deputetë në Qarkun e Shkodrës. Burimet bëjnë më dije se në listën e kandidatëve për deputetë, emri më i mundshëm për të qënë pasues i Helidon Bushatit, është Ledina Mandia, por nuk ngelet pas ne diskutime edhe emri i N/Kryetares së PD Shkodër Greta Bardeli.

Ledina Mandia vjen në këtë garë si pjesë e intelektualëve por edhe si ish zv/kryeministre e vendit për pak muaj me propozim të Kryedemorkatit Lulzim Basha.

Ndërkohë Greta Bardeli, numri 2 i PD Shkodër, jo vetëm se një emër që ka drejtuar disa prej institucioneve kryesore në Shkodër, Ish Kryetare e Këshillit të Qarkut të Shkodrës, shihet edhe si një figurë e cila mund të zbehë imazhin e Jozefina Topallit në Shkodër për vetë angazhimin e hershëm në PD dhe lidhjet e saj edhe me klerin katolik në Shkodër.

Ndërkohë në listë, sipas burimeve do të jëtë edhe Bardh Spahia, një zë i fuqishëm jo vetëm brënda PD Shkodër si ish deputet, por kosiderohet si potencial për maksimalizimin e votës, ku në garat elektorale të 2009, 20013 dhe 2017 ka siguruar votat maksimale për Partinë Demokratike, ndërkohë që konsiderohet si një nga emrat më afër Kryetarit të Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha.

Lista pritet të pasohet nga një emër i ri në garën për deputet por jo i ri në betejat elektorale. Ish Kryetari i Bashkisë Vau Dejës, Zef Hila. Një makineri votash jo vetëm në zonën që drejtoi për më shumë se 20 vite, por shihet edhe si një nga kundërshtarët më të fortë për të mposhtur Tom Doshin në zgjedhjet e 25 Prillit nëse do të kandidojë, kjo duke iu referuar të gjitha përballjeve me këtë të fundit ne zgjedhjet lokale.

Malësia e Madhe dhe Puka, ngelet dy zona me të cilat PD pritet të jetë e përfaqesuar. Ludovik Hasanaj dhe Ramadan Lika pritet të jenë pjese e listës se kandidatëve të PD.

Ludovik Hasanaj, edhe pse një emër i panjohur në politikë, vjen si një nga biznesmenët më të sukseshëm të Pukës. Lidhjet e tij më biznesmenët e Pukës duket si garancia kryesore që Hasanaj garanton vota për kryedemorkatin Basha.

Ndërkohe Ramadan Likaj, është një emër i njohur për demorkatët. Ish Kryetari i Bashkisë Koplik, si dhe një nga biznesmenët më të sukseshëm në Malesinë e Madhe, për tregtimin e verës dhe të bimevë medicinale.

Megjithatë për listën e Shkodrës ka ende një pikëpyejte të madhe. Ajo lidhet me fatin që do të ketë aleati i PD, PDK – ja e Nard Ndokës. Burimet bejnë me dije se ende nuk ka një marrëveshje të mbyllur mes palevë, megjithatë Ndoka ka kërkuar që të jetë në listën fituese të PD, ashtu sic ndodhi në 2017-ën ku u rëndit i 5-ti, pavarësisht rezultatit zhgënjyer në Bashkitë Pukë dhe Fushë Arrëz.

Ditët e fundit të muajit Shkurt, pritet të jenë vendimtare për të vendosur për listën e Shkodrës, e cila edhe pse një bastion i së djathtës po analizohet me emra konkret me qëllim maksimalizimin e votive të demokratëve të Shkodrës / eetimes /

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

PD gati për zgjedhjet lokale/ Ndahen drejtuesit politik, Berisha rikthen Jozefina Topallin

Published

on

By

Partia Demokratike ka ‘ndezur motorët’ për zgjedhjet e ardhme lokale që do të mbahen në vitin 2023.

Mes emrave surprizues është rikthimi i Jozefina Topallit si drejtuese politike e PD-së në qarkun e Lezhës, ndërsa kryeqyteti mësohet se ndahet në 5 zona elektorale. Gjithashtu bie në sy rikthimi i Xhelal Mziut i cili del në krah të Sali Berishës i cili së fundmi e ka shpërblyer me një post të rëndësishëm.

Continue Reading

Aktualitet

I mori jeten vëllait dhe kunatës, burg për Arsen Muskurtin. Avokati: Ar mën e ka me leje, u vetëdorëzua, nuk u arrestua

Published

on

By

Arsen Muskurti 38 vjeç është lënë në qeli nga Gjykata e Tiranës pasi akuzohet për eleminimin e vëllait dhe kunatës së tij, Alban dhe Nora Muskurti, përkatësisht 44 dhe 33 vjeç.

Avokati i të pandehurit tha për gazetarët se Arsen Muskurti nuk ka tentuar të largohet, por u vetëdorëzua në polici dhe nuk u arrestua nga policia sikurse u deklarua.

Arsen Muskurti është dorëzuar vetë konkretisht. Kam parë shumë trillime nga mediat që ka dashur të ikte në Dibër me bashkëshorten, por është dorëzuar vetë. Më ka kërkuar mua personalisht që ta dorëzoj Arsenin. Kemi shkuar në ambientet e policisë, kemi bërë të gjitha procedurat pasi kishte kryer krimin. Ndërsa sot deklaroi që duhet të mbrohet vetëm me avokat. Unë kërkova masë sigurie 30 ditë pasi gjendja mendore, psikologjike e tij është e jashtëzakonshme, merr mjekim. Ai ka kryer 7 kallëzime penale ndaj të ndjerit dhe të ndjerës. Kishte që nga 2018 që kishte probleme me vëllain, aty ka filluar edhe mjekimin. Nuk është arratisur, por ka dashur të dorëzohet. Arma është me leje”, u shpreh avokati mbrojtës i Arsen Muskurtit.

Continue Reading

Aktualitet

Berisha ka takuar dy ditë më parë Ilir Metën, çfarë pritet të ndodhë në shtatorin e “nxehtë”?

Published

on

By

Ish-kryeministri Sali Berisha dy ditë më parë ka takuar kryetarin e Partisë së Lirisë, Ilir Metën.

Sipas burimeve të “BalkanWeb”, në takimin 90 minutësh mes Berishës dhe Metës është diskutuar për aksionin opozitar dhe akordimi i dy partive PD dhe PL.

Më herët dhe Berisha dhe Meta kanë paralajmëruar se aksioni opozitar në shtator do të jetë i pandalshëm. Kreu i Partisë së Lirisë gjithashtu është shprehur se nga shtatori do të ketë denoncime të reja, por nuk përjashtohen as protestat kombëtare deri tek ajo që është përkufizuar si “mosbindje civile”

Continue Reading

Facebook

PUBLICITET

AMA® CAFFÈ – KAFJA IME E DASHUR

LUFA PRINT

UJI SELITA

EETIMES LAJME

LAJMI FUNDIT

Copyright © 2021 EE Times TV

error: Content is protected !!