Connect with us

Aktualitet

Dedikim mjekes Ikbal Llazani nga mamaja e 3 vogelusheve

Published

on

Disa lidhje jane kaq te forta edhe ndodhin pa e kuptuar …. Vetem kur vjen nje dite dhe e kupton se asgje nuk do jete si me pare .

Ne rritjen e femijeve te mi pata fatin te kem ne krah nje doktoreshe qe me pare nuk e njihja ( fakti se nuk jam as nga Shkodra noshta ) dr. Ikbal Llazani !

E marr ne tel per nje shqetesim per femijet si cdo here dhe me thote Sonte mbaje me paracetomol.neser si te duash. une nuk jam ne qender ma eshte nje mjeke e re se tashme duhet me liru vendin te rinjve krejt pozitive

une e dija qe ka dal ne pension e vazhdonte punen prap …por nuk prisja asnjehere diten kur do me duhej te nderroja mjeken e femijeve

Mu shkul dicka nga shpirti…..ajo ka qene gjithmone nje grua fisnike ,me ka ndihmuar qe nga memesia ne ditet e para me Amlen e deri te Mjalta …..mu mbushen sytë me lot

Mu duk se me iku siguria dhe forca kur femijet jane te semure …keshillat e saj per mua kane qene flori….nje grua e vemendshme dhe teper humane….me nje edukate te pashoqe…me nje komunikim kisha me than tamam qytetar shkodran sic i takon nje mjekeje pediatre

Dr. Bali sic e quajme te gjithe eshte nje pasuri e madhe e qyetit tone per te gjithe prinderit dhe femijet tane…..kam shume emocione ndersa shkruaj per kete grua te VECANTE

E karakterizonte qetesia sa here qe takoheshim…..po si i’a dilte te qetesonte nje nene si une ????? Gjithmone me furi dhe e shqetesuar….gjithmone me 100 pyetje .si nuk me la kurre pa pergjigjen e duhur ajo mjeke ???si nuk me gjykoi as paragjykoi kur e pyesja per femijet e fisit qe ajo si njihte fare …e pyesja sepse besoja tek ajo ..por une prap do ta pyes.

Prita te me thoshte : Jam prap sa here te kesh nevoje ! Dhe ashtu me tha Deren e ke hapur gjithmone tek une shejtane Me jepte kurajo dhe me vleresonte per kujdesin e mundin ndaj femijeve te mi…me bente te ndihesha nene e mire edhe pse vete dyshoja ne peripecitë e ndryshme Nje mjeke e tille nuk del kurre ne pension

Ajo eshte nje dashuri per te gjithe ne dhe nje njeri shume i shtrenjtë per femijet tane ! Une i uroj pension te mbare dhe i them se jam krenare qe rrita fmijet e mi prane teje me keshillat e tua me mjekimet e tua …me ato ilace qe si ka ne qef hic…..qe perpiqet ti anashkalojë me dashje perhere ….nuk kam fjale per te pershkruar kete model te mjekes shqiptare dhe per mua nje model ne bote

Gjithmone e kuruar modestisht sic i ka hije nje mjekeje …nje grua me trup jo te beshem dhe imcake e bukur jashte e brenda shpirtit Do ta krahasoja me nje trendafil te kuq ! Ky postim shkon me sinqeritet per ty dr. Bali . Une te dua shume dhe do vazhdoj te te besoj shendetin e femijeve te mi gjithmone me gjithë respektin për mjeket e rinj . Une nuk e njoh mjeken qe kemi se sa e mora vesh qe ka ndryshuar por uroj e shpresoj te jete vetem sa gjysma jote ne profesion e si njeri

Zoti te begatofte me te mira doktoresha jone e mire ! Gzofsh e qofsh e lumtur E meriton
Edhe me beso se per ty vitet jane numra ! Me dashuri mami i Amles ,Aisis ,Mjaltes . Nga Senada Demushi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

“Për çfarë e do drejtoresha e QSUT krevatin dopio në zyrë?”, Berisha thirrje qytetareve nga Kuvendi: më 7 korrik në protestë, të ndalim revanshin e vjedhjeve!

Published

on

By

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka reaguar ashpër ndaj qeverisë nga foltorja e Kuvendit. Ai nuk i kurseu ironitë në drejtim të një lajmi që qarkulloi në media se Albana Fico, drejtoresha e Përgjithshme e Qendrës Spitalore “Nënë Tereza” kërkoi krevat dopio për zyrën e saj.

Mes të tjerash Berisha iu bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë në protestën e 7 korrikut.

“Përdorni firmat tuaja. Vjen dekreti këtu. Po s’vjen dekreti për atë që s’kanë me se të blejnë qumështin, për fermerin, që po falimenton. Se ke qene dhe e Bujqësisë (I drejtohet Ikonomi). E a di se lopët, dhitë, kërerët, janë më pak sot, 7 e 700 mijë krerë. Sipas statistikës. Rri tani mos i dil zot. Ai po ju përpin dhe ju me vjedhjet e tij. Mos i dilni zot atij. Gadafi, Gadaf mbetet, se përmirësonte dot imazhin. Si mund të sillni një dekret të tillë?! Ju bëj thirrje qytetarëve shqiptarë, të gjitëh në protestë. Ti ndalim revanshin e vjedhjeve të këtij grupi që s’ka as moral që vjedh në çdo stinë, në çdo kohë, në erërrirë dhe dritë. S’ka të ndalur! Si ka mundësi që të bini dekretin këtu? E morët vesh drejtoreshën e përgjithshme të Spitalit, gjysmë kunatë e ministrit të Rendit, që na porosit miliona euro për zyrën dhe shtrat dopio. Dhomë gjumi është zyra? Ca është kjo që bëni? Si ka mundësi? A vini nga zona bujqësore të vendit? A e kuptoni se ça po bëhet me fermerët shqiptarë sot? Po i shkatërroni fermerët me pikat e grumbullimit. Ky Gentjan Sharra aty, ka deklaruar këtu se Sali Berisaha ka tokë në Tiranë, Dhërmi, në Lalz. Tani informoj shqiptarët se ai do ketë 6 padi, 3 civile dhe 3 penale. Shume shpejt do të dalë dhe ai në kërkim si Gentjan Sharra i tij.”, tha Berisha.

Continue Reading

Aktualitet

Operacion masiv në Shkodër, 150 të shoqëruar për mashtrimet në call center

Published

on

By

Një operacion i madh po zhvillohet aktualisht në Shkodër nga forcat e policisë kundër mashtrimeve të bëra në call center të ndryshëm.

Sipas burimeve të Fax News, deri më tani bëhet me dije se janë shoqëruar 150 persona si përgjegjës për mashtrimet me “Forex”.

Janë gjetur bazat ku zhvillohej puna dhe janë sekuestruar pajisjet e përdorura me qëllim mashtrimin e shtetasve të huaj. Më tej priten edhe disa arrestime.

Continue Reading

Aktualitet

Një veteriner tregon se çfarë bën çdo kafshë në minutat e fundit të jetës

Published

on

By

Një nga momentet më të trishta që përjeton kushdo që ka një kafshë shtëpiake është ai i ndarjes. Në mënyrë të pashmangshme, edhe pse është e vështirë për t`u pranuar, përgjithësisht miku ynë me katër këmbë jeton më pak se ne. Kështu që, ndërsa ne e shoqërojmë gjatë gjithë jetës së tij, ai mbetet me ne vetëm për një periudhë shumë të shkurtër, e cila në mënyrë të pashmangshme lë gjumë, boshllëk dhe një dhimbje të patregueshme në momentin e lamtumirës.

Shumë kafshë, në fakt, që vuajnë nga sëmundje të pashërueshme ose që kanë arritur në fazat terminale të disa patologjive për të cilat terapitë janë joefektive, duhet t’i nënshtrohen eutanazisë, e cila edhe pse është gjëja më e vështirë për njerëzit që e marrin këtë vendim, është në fakt i duhuri për mikun 4-putrosh që po vuan.

Të bëhesh egoist dhe të mos dëshirosh të heqësh dorë nga qeni ose macja, nuk është diçka e mirë.

Akoma më egoiste është të mos qëndrosh në të njëjtën dhomë me të në momentet e fundit. E dini se çfarë bën një kafshë në momentet e fundit? Kërkon me sy për të zotin.

Ta mendosh që 90% e atyre që zgjedhin eutanazinë për kafshën e tyre, nuk qëndrojnë në një dhomë me ta, sepse nuk durojnë dot.

“Teksa bëhet ai injeksion, në momentet e fundit kafshët shikojnë përreth të dëshpëruara, duke kërkuar të zotët e tyre. Kjo ma thyen zemrën”, thotë një veteriner.

Pra, akti i vërtetë i dashurisë, sado i vështirë të jetë, është të qëndrosh me ta deri në fund. Në fund të fundit është një sakrificë që ata e meritojnë, për gjithë dashurinë e sinqertë, besnikërinë, shoqërinë dhe butësinë që na kanë dhënë në vitet tona së bashku.

Një tjetër veteriner, i cili publikoi një postim në Facebook për t’i bërë pronarët të kuptojnë se dëshira e vërtetë e kafshëve të tyre, para se të vdesin, është të shohin se kush i ka shoqëruar gjatë gjithë jetës së tyre, e përforcon këtë mendim.

“Ju keni qenë qendra e jetës së tyre për një kohë të gjatë. Ju jeni familja e tyre. Është e vështirë, është shkatërruese për ju, por ju lutem mos i lini vetëm. Mos i lini të ikin nga kjo botë, në një dhomë plot me të huaj, në një vend që nuk u pëlqen. Ajo që shumica e njerëzve nuk e dinë është se ata të kërkojnë me sy kur ti largohesh! Ata kërkojnë në çdo fytyrë të njerëzve në dhomë për fytyrën e njerëzve që duan. Ata nuk e kuptojnë pse e lanë tani që është sëmurë. Mos u trego frikacak vetëm sepse mendoni se kjo të dhemb shumë. Mendo pak si ndihet miku yt i braktisur”, shkruan veterineri.

Continue Reading

LAJMI FUNDIT

Copyright © 2021 EE Times TV

error: Content is protected !!