Connect with us

Aktualitet

‘Urbi et Orbi’, Papa në mesazhin për ‘qytetin dhe botën’: Na fitoftë paqja e Krishtit, të mos mësohemi me luftën! Liderët të marrin vendime të forta

Published

on

Papa Françesku shpall mesazhin e gëzueshëm të Pashkëve, se Jezusi, i Kryqëzuari, është ringjallur. Në mesazhin e tij ‘urbi et Orbi’, ai kujton viktimat e luftës, të gjithë ata që vuajnë nëpër botë dhe apelon për paqe.

Papa Françesku kryesoi festimet e Pashkëve në sheshin e Shën Pjetrit të mbushur me diell dhe lule, i mbushur me pelegrinët në një mënyrë të paparë që përpara pandemisë. Një shfaqje e shkëlqyer me dyzet mijë lule dhe bimë e ktheu sheshin e Shën Pjetrit në një kopsht falë dhuratës vjetore nga luleshitës nga Holanda.

Pas liturgjisë së Vigjiljes së Pashkëve në Bazilikën e Shën Pjetrit mbrëmjen e djeshme, të dielën e Pashkëve, Papa kryesoi meshën e Ditës së Pashkëve me rreth 100 mijë pelegrinë në shesh në një mëngjes të freskët pranveror. Ashtu si në vitet e mëparshme, Papa nuk mbajti një predikim, por foli në orën 12:00 kur dha mesazhin e tij tradicional të Pashkëve të ndjekur nga bekimi i tij “Urbi et Orbi” (për qytetin dhe botën).

Duke i uruar të gjithë të pranishmëve dhe pjesëmarrësve në mbarë botën nëpërmjet internetit, televizionit dhe radios Gëzuar Pashkët, Papa shpalli mesazhin e gëzueshëm të Pashkëve se, “Jezusi, i Kryqëzuari, u ringjall!”

“Qofshin të hapura zemrat tona me të vërtetë ndërsa mirëpresim mesazhin e Pashkëve, “Paqja qoftë me ju!”, nënvizoi Papa, veçanërisht në këto kohë ku po dëshmojmë të kundërtën, një Pashkë të shënuar nga lufta ku kaq shumë njerëz kanë vdekur dhe dhuna vazhdon.

“Ndërsa kujtojmë të gjithë vëllezërit dhe motrat tona që u është dashur të kërkojnë strehim nga bombat, ky realitet tragjik mund ta bëjë të vështirë të besosh vërtet se Jezusi është ringjallur me të vërtetë, se jeta e mposht vdekjen. Sot, më shumë se kurrë, dëgjojmë duke i bërë jehonë shpalljes së Pashkëve kaq të dashur për Lindjen e Krishterë: “Krishti u ringjall! Ai është ringjallur me të vërtetë!” Sot, më shumë se kurrë, kemi nevojë për të, në fund të një kreshmëje që është dukur e pafundme”. tha Papa.

“Paqja qoftë për Ukrainën e shkatërruar nga lufta”, u lut Papa dhe që “në këtë natë të tmerrshme vuajtjeje dhe vdekjeje, mund të shfaqet së shpejti një agim i ri shprese!”

Ai tha se mban në zemër viktimat, miliona refugjatë, fëmijët jetimë, të moshuarit e mbetur për vete. Ai u bëri thirrje udhëheqësve që të dëgjojnë britmat e vuajtjeve të tyre dhe të marrin vendime në favor të paqes.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

“Për çfarë e do drejtoresha e QSUT krevatin dopio në zyrë?”, Berisha thirrje qytetareve nga Kuvendi: më 7 korrik në protestë, të ndalim revanshin e vjedhjeve!

Published

on

By

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka reaguar ashpër ndaj qeverisë nga foltorja e Kuvendit. Ai nuk i kurseu ironitë në drejtim të një lajmi që qarkulloi në media se Albana Fico, drejtoresha e Përgjithshme e Qendrës Spitalore “Nënë Tereza” kërkoi krevat dopio për zyrën e saj.

Mes të tjerash Berisha iu bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë në protestën e 7 korrikut.

“Përdorni firmat tuaja. Vjen dekreti këtu. Po s’vjen dekreti për atë që s’kanë me se të blejnë qumështin, për fermerin, që po falimenton. Se ke qene dhe e Bujqësisë (I drejtohet Ikonomi). E a di se lopët, dhitë, kërerët, janë më pak sot, 7 e 700 mijë krerë. Sipas statistikës. Rri tani mos i dil zot. Ai po ju përpin dhe ju me vjedhjet e tij. Mos i dilni zot atij. Gadafi, Gadaf mbetet, se përmirësonte dot imazhin. Si mund të sillni një dekret të tillë?! Ju bëj thirrje qytetarëve shqiptarë, të gjitëh në protestë. Ti ndalim revanshin e vjedhjeve të këtij grupi që s’ka as moral që vjedh në çdo stinë, në çdo kohë, në erërrirë dhe dritë. S’ka të ndalur! Si ka mundësi që të bini dekretin këtu? E morët vesh drejtoreshën e përgjithshme të Spitalit, gjysmë kunatë e ministrit të Rendit, që na porosit miliona euro për zyrën dhe shtrat dopio. Dhomë gjumi është zyra? Ca është kjo që bëni? Si ka mundësi? A vini nga zona bujqësore të vendit? A e kuptoni se ça po bëhet me fermerët shqiptarë sot? Po i shkatërroni fermerët me pikat e grumbullimit. Ky Gentjan Sharra aty, ka deklaruar këtu se Sali Berisaha ka tokë në Tiranë, Dhërmi, në Lalz. Tani informoj shqiptarët se ai do ketë 6 padi, 3 civile dhe 3 penale. Shume shpejt do të dalë dhe ai në kërkim si Gentjan Sharra i tij.”, tha Berisha.

Continue Reading

Aktualitet

Operacion masiv në Shkodër, 150 të shoqëruar për mashtrimet në call center

Published

on

By

Një operacion i madh po zhvillohet aktualisht në Shkodër nga forcat e policisë kundër mashtrimeve të bëra në call center të ndryshëm.

Sipas burimeve të Fax News, deri më tani bëhet me dije se janë shoqëruar 150 persona si përgjegjës për mashtrimet me “Forex”.

Janë gjetur bazat ku zhvillohej puna dhe janë sekuestruar pajisjet e përdorura me qëllim mashtrimin e shtetasve të huaj. Më tej priten edhe disa arrestime.

Continue Reading

Aktualitet

Një veteriner tregon se çfarë bën çdo kafshë në minutat e fundit të jetës

Published

on

By

Një nga momentet më të trishta që përjeton kushdo që ka një kafshë shtëpiake është ai i ndarjes. Në mënyrë të pashmangshme, edhe pse është e vështirë për t`u pranuar, përgjithësisht miku ynë me katër këmbë jeton më pak se ne. Kështu që, ndërsa ne e shoqërojmë gjatë gjithë jetës së tij, ai mbetet me ne vetëm për një periudhë shumë të shkurtër, e cila në mënyrë të pashmangshme lë gjumë, boshllëk dhe një dhimbje të patregueshme në momentin e lamtumirës.

Shumë kafshë, në fakt, që vuajnë nga sëmundje të pashërueshme ose që kanë arritur në fazat terminale të disa patologjive për të cilat terapitë janë joefektive, duhet t’i nënshtrohen eutanazisë, e cila edhe pse është gjëja më e vështirë për njerëzit që e marrin këtë vendim, është në fakt i duhuri për mikun 4-putrosh që po vuan.

Të bëhesh egoist dhe të mos dëshirosh të heqësh dorë nga qeni ose macja, nuk është diçka e mirë.

Akoma më egoiste është të mos qëndrosh në të njëjtën dhomë me të në momentet e fundit. E dini se çfarë bën një kafshë në momentet e fundit? Kërkon me sy për të zotin.

Ta mendosh që 90% e atyre që zgjedhin eutanazinë për kafshën e tyre, nuk qëndrojnë në një dhomë me ta, sepse nuk durojnë dot.

“Teksa bëhet ai injeksion, në momentet e fundit kafshët shikojnë përreth të dëshpëruara, duke kërkuar të zotët e tyre. Kjo ma thyen zemrën”, thotë një veteriner.

Pra, akti i vërtetë i dashurisë, sado i vështirë të jetë, është të qëndrosh me ta deri në fund. Në fund të fundit është një sakrificë që ata e meritojnë, për gjithë dashurinë e sinqertë, besnikërinë, shoqërinë dhe butësinë që na kanë dhënë në vitet tona së bashku.

Një tjetër veteriner, i cili publikoi një postim në Facebook për t’i bërë pronarët të kuptojnë se dëshira e vërtetë e kafshëve të tyre, para se të vdesin, është të shohin se kush i ka shoqëruar gjatë gjithë jetës së tyre, e përforcon këtë mendim.

“Ju keni qenë qendra e jetës së tyre për një kohë të gjatë. Ju jeni familja e tyre. Është e vështirë, është shkatërruese për ju, por ju lutem mos i lini vetëm. Mos i lini të ikin nga kjo botë, në një dhomë plot me të huaj, në një vend që nuk u pëlqen. Ajo që shumica e njerëzve nuk e dinë është se ata të kërkojnë me sy kur ti largohesh! Ata kërkojnë në çdo fytyrë të njerëzve në dhomë për fytyrën e njerëzve që duan. Ata nuk e kuptojnë pse e lanë tani që është sëmurë. Mos u trego frikacak vetëm sepse mendoni se kjo të dhemb shumë. Mendo pak si ndihet miku yt i braktisur”, shkruan veterineri.

Continue Reading

LAJMI FUNDIT

Copyright © 2021 EE Times TV

error: Content is protected !!