Connect with us

Aktualitet

Jehone ne mediat Italiane / Ne Shkoder do te mbahet eventi me i madh per gastronomine dhe kuzhinen

Published

on

Shkodra do te mireprese ne korrik, nje event qe nuk eshte organizuar asnjehere ne kete nivel per gaatronomine. Jehona e ketij eventi vien nga pertej Shqiperise.

Carlo Zarri i cili pak dite me pare vizitoi Shkodren me ftese te Kryebashkiakut Bardh Spahia, ka marre vemendjen e mediave italine ku ka folur per edicionin e pare te “Shife”. Edicioni i parë i “Shife”, Eventi Ndërkombëtar i Ushqimit në Shkodër i organizuar me kërkesë të kryetarit të sapozgjedhur të qytetit, Bardh Spahia, do të mbahet nga e enjtja 14 korrik deri të dielën 17, në bashkëpunim me shefin e kuzhinës italiane Carlo Zarri.- shrkuajne mediat italine.

Carlo Zarri, kuzhinier dhe pronar i Villa San Carlo,ka percoje te gjere përvojë ndër të tjera, në organizimin e katër Lojërave Olimpike; ai ishte përgjegjës për menaxhimin e pavijonit të SHBA-së në EXPO Milano 2015 dhe ka përvojë pune me ikona kombëtare si Sophia Loren, Giorgio Armani dhe Ferrari për të përmendur vetëm disa.


“Mendova se Bardh po bënte shaka – thotë Carlo Zarri – kur më kërkoi ta ndihmoja për të organizuar ndonjë event që mund të bënte të njohur trashëgiminë e pasur gastronomike të Skutarit dhe Shqipërisë.

Nga ana e tij, kryebashkiaku Bardh Spahia ne citimin per mediat italiane ka theksuar se : Operatorët tanë kanë qenë entuziastë për propozimin e Zarri dhe i janë bashkuar shumë që në takimin e parë. Jemi të sigurt që tashmë këtë vit do të jetë një ngjarje e suksesshme me një jehonë të fortë ndërkombëtare, veçanërisht në Itali nga ku tashmë kemi shumë turistë që vijnë”.

Koordinatorët në terren të projektit theksojnë: “Aktiviteti është i fokusuar në rritjen e gastronomisë sonë në nivele të ndryshme. Nga njëra anë, ne do të shpërblejmë kuzhinierët, restorantet, hotelierët dhe operatorët që janë dalluar më shumë për profesionalizmin e tyre dhe për rritjen e thesareve tona. Për këtë qëllim do të organizojmë një konferencë për shtyp e ndjekur nga një darkë gala me një menu tipike të rajonit tonë.

Carlo Zarri, me jehonën e Edoardo Raspellit, i cili eshte nje nga kritiket me te medhenj ne itali ne fushen e enogastronomise qe do te jete prezent ne Shkoder përfundon: “Gjatë vizitës në Shkoder, njoha shumë kuzhinierë të rinj të talentuar dhe u kënaqa që shumë prej tyre kanë formime profesionale në Itali dhe nisin nga përvojat kulinare të vendit tonë. për të dhënë mësim. dhe të rrisin territorin e tyre”.

Me dy emra te medhenj ne fushen e gastronomise dhe kuzhines duket se ky event e ka suksesin e garantuar si nje risi qe vjen ne Shkoder, nderkohe qe ftesa e vetme per te gjithe, eshte ejani te gjithe ne Shkoder ta shijoni kete event qe nga permasat kalon nivelin rajonal dhe kombetare duke mbledhur rreth vehtes ekspert nderkombetare te cilet mbi te gjitha do te promovojne Shkodren.

Ne kete event te pare ne Shkoder, se bashku me ekspertet me te njohur te fushes, do jene pjese gazetare dhe fotoreportere te cilet do te promovojne jo vetem eventin por te gjithe rajonin e Shkodres

https://www.giornalemetropolitano.com/carlo-zarri-lo-chef-di-cortemilia-protagonista-del-primo-evento-enogastronomico-di-shife-il-shkoder-international-food-event-in-albania/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

“Për çfarë e do drejtoresha e QSUT krevatin dopio në zyrë?”, Berisha thirrje qytetareve nga Kuvendi: më 7 korrik në protestë, të ndalim revanshin e vjedhjeve!

Published

on

By

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka reaguar ashpër ndaj qeverisë nga foltorja e Kuvendit. Ai nuk i kurseu ironitë në drejtim të një lajmi që qarkulloi në media se Albana Fico, drejtoresha e Përgjithshme e Qendrës Spitalore “Nënë Tereza” kërkoi krevat dopio për zyrën e saj.

Mes të tjerash Berisha iu bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë në protestën e 7 korrikut.

“Përdorni firmat tuaja. Vjen dekreti këtu. Po s’vjen dekreti për atë që s’kanë me se të blejnë qumështin, për fermerin, që po falimenton. Se ke qene dhe e Bujqësisë (I drejtohet Ikonomi). E a di se lopët, dhitë, kërerët, janë më pak sot, 7 e 700 mijë krerë. Sipas statistikës. Rri tani mos i dil zot. Ai po ju përpin dhe ju me vjedhjet e tij. Mos i dilni zot atij. Gadafi, Gadaf mbetet, se përmirësonte dot imazhin. Si mund të sillni një dekret të tillë?! Ju bëj thirrje qytetarëve shqiptarë, të gjitëh në protestë. Ti ndalim revanshin e vjedhjeve të këtij grupi që s’ka as moral që vjedh në çdo stinë, në çdo kohë, në erërrirë dhe dritë. S’ka të ndalur! Si ka mundësi që të bini dekretin këtu? E morët vesh drejtoreshën e përgjithshme të Spitalit, gjysmë kunatë e ministrit të Rendit, që na porosit miliona euro për zyrën dhe shtrat dopio. Dhomë gjumi është zyra? Ca është kjo që bëni? Si ka mundësi? A vini nga zona bujqësore të vendit? A e kuptoni se ça po bëhet me fermerët shqiptarë sot? Po i shkatërroni fermerët me pikat e grumbullimit. Ky Gentjan Sharra aty, ka deklaruar këtu se Sali Berisaha ka tokë në Tiranë, Dhërmi, në Lalz. Tani informoj shqiptarët se ai do ketë 6 padi, 3 civile dhe 3 penale. Shume shpejt do të dalë dhe ai në kërkim si Gentjan Sharra i tij.”, tha Berisha.

Continue Reading

Aktualitet

Operacion masiv në Shkodër, 150 të shoqëruar për mashtrimet në call center

Published

on

By

Një operacion i madh po zhvillohet aktualisht në Shkodër nga forcat e policisë kundër mashtrimeve të bëra në call center të ndryshëm.

Sipas burimeve të Fax News, deri më tani bëhet me dije se janë shoqëruar 150 persona si përgjegjës për mashtrimet me “Forex”.

Janë gjetur bazat ku zhvillohej puna dhe janë sekuestruar pajisjet e përdorura me qëllim mashtrimin e shtetasve të huaj. Më tej priten edhe disa arrestime.

Continue Reading

Aktualitet

Një veteriner tregon se çfarë bën çdo kafshë në minutat e fundit të jetës

Published

on

By

Një nga momentet më të trishta që përjeton kushdo që ka një kafshë shtëpiake është ai i ndarjes. Në mënyrë të pashmangshme, edhe pse është e vështirë për t`u pranuar, përgjithësisht miku ynë me katër këmbë jeton më pak se ne. Kështu që, ndërsa ne e shoqërojmë gjatë gjithë jetës së tij, ai mbetet me ne vetëm për një periudhë shumë të shkurtër, e cila në mënyrë të pashmangshme lë gjumë, boshllëk dhe një dhimbje të patregueshme në momentin e lamtumirës.

Shumë kafshë, në fakt, që vuajnë nga sëmundje të pashërueshme ose që kanë arritur në fazat terminale të disa patologjive për të cilat terapitë janë joefektive, duhet t’i nënshtrohen eutanazisë, e cila edhe pse është gjëja më e vështirë për njerëzit që e marrin këtë vendim, është në fakt i duhuri për mikun 4-putrosh që po vuan.

Të bëhesh egoist dhe të mos dëshirosh të heqësh dorë nga qeni ose macja, nuk është diçka e mirë.

Akoma më egoiste është të mos qëndrosh në të njëjtën dhomë me të në momentet e fundit. E dini se çfarë bën një kafshë në momentet e fundit? Kërkon me sy për të zotin.

Ta mendosh që 90% e atyre që zgjedhin eutanazinë për kafshën e tyre, nuk qëndrojnë në një dhomë me ta, sepse nuk durojnë dot.

“Teksa bëhet ai injeksion, në momentet e fundit kafshët shikojnë përreth të dëshpëruara, duke kërkuar të zotët e tyre. Kjo ma thyen zemrën”, thotë një veteriner.

Pra, akti i vërtetë i dashurisë, sado i vështirë të jetë, është të qëndrosh me ta deri në fund. Në fund të fundit është një sakrificë që ata e meritojnë, për gjithë dashurinë e sinqertë, besnikërinë, shoqërinë dhe butësinë që na kanë dhënë në vitet tona së bashku.

Një tjetër veteriner, i cili publikoi një postim në Facebook për t’i bërë pronarët të kuptojnë se dëshira e vërtetë e kafshëve të tyre, para se të vdesin, është të shohin se kush i ka shoqëruar gjatë gjithë jetës së tyre, e përforcon këtë mendim.

“Ju keni qenë qendra e jetës së tyre për një kohë të gjatë. Ju jeni familja e tyre. Është e vështirë, është shkatërruese për ju, por ju lutem mos i lini vetëm. Mos i lini të ikin nga kjo botë, në një dhomë plot me të huaj, në një vend që nuk u pëlqen. Ajo që shumica e njerëzve nuk e dinë është se ata të kërkojnë me sy kur ti largohesh! Ata kërkojnë në çdo fytyrë të njerëzve në dhomë për fytyrën e njerëzve që duan. Ata nuk e kuptojnë pse e lanë tani që është sëmurë. Mos u trego frikacak vetëm sepse mendoni se kjo të dhemb shumë. Mendo pak si ndihet miku yt i braktisur”, shkruan veterineri.

Continue Reading

LAJMI FUNDIT

Copyright © 2021 EE Times TV

error: Content is protected !!